Browse Category For

Ozdrowiu

Showing: 1 - 5 of 5 Articles
pexels nathan cowley 10891641

Podpowiadamy jak być fit i zdrowo się odżywiać.

Być fit powinniśmy przez cały rok, jednak jesień to czas, kiedy szczególnie powinniśmy o to zadbać. Regularne ćwiczenia fizyczne sprawią, że zwiększy się nasza energia i zyskamy siły witalne, co przy coraz krótszym dniu jest nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jesienią, kiedy za oknem ciemno, a budzik nieubłaganie daje znać, że już pora wstawać, zmuśmy się i spróbujmy trochę poćwiczyć. Jeżeli rano mamy z tym problem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykupić karnet na siłownię czy na basen. Ważne, żeby nasze ćwiczenia były powtarzane regularnie, intensywnie i przez dłuższy czas, a efekty na pewno nas zaskoczą. Uwzględnijmy w jesiennej diecie owoce, których w tym czasie jest pod dostatkiem. Jedzmy je na surowo lub w postaci świeżo wyciśniętego soku. Jesień nie zawsze jest piękna, coraz więcej deszczowych dni, ale w żadnym wypadku nie rezygnujmy z uprawiania ćwiczeń. Możemy robić to także w domu, jest wiele urządzeń, które bez przeszkód można w nim postawić i wykorzystywać dla naszego zdrowia i kondycji, kiedy tylko przyjdzie nam ochota. Korzyści z uprawiania sportu jesienią jest mnóstwo, po takiej zaprawie z łatwością przetrwamy zimę.

Obuwie do biegania

Podstawową, a zarazem najprostszą zasadą przy wyborze butów do biegania jest to, by były one nieco za duże, tak by na palce pozostawało trochę miejsca. Przy pokonywaniu dłuższych dystansów stopa bardziej puchnie, dlatego nie zaszkodzi, jeśli nasze buty będą o rozmiar większe niż te, w których chodzimy na co dzień. Bardzo ważnym kryterium jest podłoże, na którym będziemy pokonywać krótsze i dłuższe dystanse. Inne buty wybierzemy do biegania po asfalcie, inne po lesie, jeszcze inne, gdy podłoże będzie mieszane. Buty, w których biegamy po asfalcie powinny cechować się doskonałą amortyzacją, zaś te do biegania w terenie, gdy amortyzacja jest naturalna, cechuje przede wszystkim bogaty bieżnik, im więcej wypustek, tym lepiej sprawdzą się na podłożu naturalnym. Do biegania w różnych warunkach najlepsze będą buty uniwersalne. Wybierając buty do biegania nie wahajmy się zainwestować w sprawdzone firmy, które produkują obuwie zarówno dla początkujących, jak i wytrawnych biegaczy. Dobre buty sprawdzą się w każdych warunkach i posłużą dłużej niż te kupione na bazarze czy zwykłe tenisówki, a nasze stopy będą nam za to wdzięczne.

Sprzęt sportowy dla kobiet

Kobiety już od dawna mają swoje damskie rowery, teraz przyszedł czas na damski sprzęt do innych ćwiczeń. Gimnastyka, joga, pływanie, bieganie – te i wiele innych dyscyplin wymagają odpowiedniego, dostosowanego do damskich potrzeb sprzętu. Przede wszystkim jest on mniejszy i lżejszy od tego, którego używają aktywni panowie. Kobiety dużą wagę przywiązują też do wzornictwa, nie mówiąc o wygodzie. W związku z tym kobieca odzież sportowa charakteryzuje się bogatą kolorystyką.

Firmy sportowe oferują całe kolekcje rozmaitych koszulek, bluz, spodni, kurtek czy butów przeznaczonych specjalnie dla pań, w których nie tylko będą aktywne, ale również poczują się atrakcyjne. W sklepach jest duży wybór sprzętu do ćwiczeń siłowych, który pozwoli nam szybko spalić tkankę tłuszczową, a także wzmocnić mięśnie, przeznaczonego specjalnie dla kobiet. Jeżeli same gubimy się i nie wiemy, co wybrać, zapytajmy zaprzyjaźnionego, uprawiającego sport mężczyznę. Na pewno będzie zachwycony, że obdarzyłyśmy go zaufaniem i wybierze najbardziej dla nas odpowiedni, a zarazem najciekawszy pod względem estetycznym. Taki, z którym będzie chciało nam się ćwiczyć.

Dieta dla aktywnych

Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, sport nie jest nam straszny i ruszamy się więcej niż przeciętny człowiek, powinniśmy zadbać o właściwą dietę. Aktywność fizyczna powoduje, że tracimy cenne składniki nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego w naszej diecie nie może zabraknąć białka oraz węglowodanów i tłuszczy, niezbędne są też witaminy i minerały. Najlepszym źródłem białka, bezcennym dla naszych mięśni, jest chude mięso, a więc cielęcina, wołowina czy drób. Nie zapominajmy o rybach, te powinniśmy jeść wszystkie, nawet tłuste! Produkty węglowodanowe, które dostarczają nam cennej energii, to przede wszystkim razowe pieczywo, kasze, makarony – nie bójmy się ich i spożywajmy jak najwięcej. Przy aktywnym trybie życia nie wolno nam zapominać o warzywach. Owoców możemy jeść mniej, ze względu na sporą ilość cukru, jaka zawierają, ale warzywa powinny na stałe zagościć na naszym stole. Dodawajmy ich śmiało do każdego posiłku, surowych lub gotowanych. Ważne też, żeby jeść mniej, ale częściej, mały posiłek spożywany co dwie – trzy godziny zaspokoi nasze zapotrzebowanie na niezbędne kalorie i dostarczy energii, tak potrzebnej przy aktywnym trybie życia.

Dla zainteresowanych Odżywianie – Anna Lewandowska – healthy plan by Ann

i ta Pani Ewa Chodakowska

Zdrowe odżywianie oparte na doświadczeniu epoznan

Sport na świeżym powietrzu

Sport na świeżym powietrzu jest niezbędny jeśli chcemy zachować zdrowie i energię na długie lata. W dzieciństwie nie wyobrażaliśmy sobie dnia bez zabawy na podwórku, z biegiem lat coraz częściej o tym zapominamy i po pracy najczęściej zapadamy się w fotel z pilotem w ręku. Nie trzeba od razu być wyczynowcem, żeby czerpać radość z uprawiania sportu w plenerze. Na początek może to być zwykły spacer czy coraz bardziej popularny nordic walking, czyli spacer z kijkami. Kiedy już to nam nie wystarczy, możemy zacząć biegać, najpierw krótkie, z czasem coraz dłuższe dystanse. Możemy umówić się z przyjaciółmi na wycieczkę rowerową – ta forma ruchu jest dla wszystkich i w każdym wieku. Ruch na świeżym powietrzu ma jednak sens wtedy, kiedy ćwiczymy w miejscach wolnych od spalin i zanieczyszczeń, wybierajmy więc do ćwiczeń parki, lasy czy plaże, wtedy na pewno zapewnimy organizmowi niezbędną ilość tlenu. Pamiętajmy również o odpowiedniej do pory roku i warunków pogodowych odzieży, w pochmurny dzień włóżmy nieprzemakalną, wiatroszczelną kurtkę, a ćwiczenie w plenerze dostarczy nam samych pozytywnych wrażeń i nie skończy się w łóżku.

Sporty zimowe

Przychodzi moment, kiedy trzeba odstawić rower czy rolki. Jednak to nie powód, żeby przestać się ruszać. Mroźna, śnieżna zima to idealna aura do uprawiania sportów zimowych. I wcale nie trzeba wysokich gór, żeby cieszyć się z białego szaleństwa. Dobrze wiedzą o tym dzieci, które gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, szaleją na sankach. Oczywiście w górach łatwiej jeździć na nartach czy snowboardzie, ale i na nizinach możemy uprawiać sport – w lesie czy w parku pobiegać na nartach lub pojeździć na łyżwach na ślizgawce. Dziś praktycznie w każdym mieście czy miasteczku jest lodowisko kryte lub na świeżym powietrzu. Wprawdzie sporty zimowe najczęściej związane są z dużą ilością śniegu, jednak grać w hokeja czy kręcić piruety z powodzeniem można pod dachem. Wielu fanów mają skoki narciarskie, których jednak samemu lepiej nie próbować, nawet jeśli skaczemy z niewielkiej, usypanej przez nas górki. Sport zimą to samo zdrowie. Sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na przeziębienia, mamy lepszą kondycję, zdrowszą skórę, a przerwa w pracy i choćby krótki wypad na narty na pewno dobrze nam zrobi i pozwoli w lepszej formie doczekać lata.

Sport i zdrowie

Zdrowy styl życia stał się ostatnio bardzo modny. Wiemy już, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma sposób, w jaki się odżywiamy, jak długo śpimy. Coraz więcej z nas ma także świadomość, jak na nasze zdrowie i samopoczucie wpływa regularne uprawianie sportu. Nie musi to być od razu sport wyczynowy, można przecież biegać, pływać, jeździć na rowerze czy zimą na nartach czysto rekreacyjnie, a na efekty poprawy stanu zdrowia nie trzeba będzie długo czekać. Regularne uprawianie sportu pozwala nam uniknąć wielu chorób. Przede wszystkim związanych z otyłością, ale nie tylko – u nadciśnieniowców systematyczne łagodne ćwiczenia powodują obniżenie ciśnienia, łatwiej nam też znieść trudy codziennego dnia, gdyż sport powoduje obniżenie poziomu stresu. Ruszając się, znacznie szybciej zrzucimy zbędne kilogramy, co usprawni nasze mięśnie i stawy. Dzięki systematycznemu uprawianiu sportu zyskamy lepszą kondycję, będziemy mniej narażeni na urazy i kontuzje, poczujemy się młodziej i zdecydowanie lepiej psychicznie. A to, jak wiadomo, ma ogromny wpływ na długość i jakość naszego życia. Zatem nie leniuchujmy, tylko znajdźmy najlepszą dla nas dyscyplinę i zacznijmy się ruszać.

Ćwiczenia wykonywane w domu

Kiedy brak nam czasu czy środków na pójście do siłowni lub na basen, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ćwiczyć w domu. Do tego rodzaju ćwiczeń możemy używać rozmaitych przyrządów, jak bieżnia czy rowerek stacjonarny, ale niekoniecznie. Wystarczą najprostsze hantle, piłki, skakanka. Jednak gdy ich nie mamy, to też żaden problem, wszystko da się przecież zastąpić. Jak w każdych innych, tak i w ćwiczeniach w warunkach domowych najważniejsza jest systematyczność.

Tylko regularna gimnastyka sprawi, że pojawi się oczekiwany przez nas efekt. Wszystko jedno, czy chcemy zgubić zbędne kilogramy, zwiększyć masę mięśniową czy ogólnie usprawnić kondycję – ćwiczmy przynajmniej trzy razy w tygodniu i w żadnym razie nie odstępujmy od tej zasady. Najprostsze ćwiczenia wykonywane w domu to znane wszystkim skłony, przysiady, pompki, skręty tułowia. Można kupić płytę DVD z zestawem ćwiczeń, mamy wtedy własnego instruktora i gimnastyka staje się przyjemniejsza lub po prostu rozłożyć karimatę i w rytm ulubionej muzyki wykonywać podskoki, skłony czy wyrzuty ramion. Najlepiej ćwiczyć w domu rano, to dostarczy nam energii na cały dzień.

Przemiana materii a sport

Tempo przemiany materii to bardzo indywidualna sprawa, wiadomo, że z wiekiem niestety staje się ono coraz wolniejsze. Możemy jednak sobie pomóc. Na przemianę materii na pewno ogromny wpływ ma to, co jemy. Im więcej spożywamy produktów bogatych w błonnik, tym przemiana materii jest lepsza. Ale nie tylko.

Nieoceniony wpływ na poprawę metabolizmu ma uprawianie sportu. Nasze mięśnie nawet podczas snu powodują spalanie kalorii. Zwłaszcza osoby starsze i ze skłonnością do nadwagi powinny zadbać o to, aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną. W ich przypadku, kiedy inne metody zawodzą, uprawianie sportu często okazuje się zbawienne. Nie musi to być od razu sport wyczynowy, najważniejsze to wstać z fotela czy kanapy, a telewizor zastąpić na przykład rowerem. Zacznijmy małymi kroczkami, wyjdźmy na spacer, potańczmy w rytm muzyki. Później przyjdzie czas na zwiększenie intensywności ćwiczeń, jednak im bardziej będziemy zauważać efekty, tym większą będziemy mieć motywację i przyjdzie moment, kiedy nie będziemy sobie wyobrażać dnia bez zwyczajowej dawki ruchu. Nie zapominajmy też, żeby ćwicząc, pić jak najwięcej wody!

Indeks glikemiczny

W szybkim tempie rośnie liczba chorych na cukrzycę, chorzy ci powinni przywiązywać szczególną wagę do tego, aby indeks glikemiczny (IG) w spożywanych przez nich produktach był jak najniższy. Również ludzie będący na diecie odchudzającej powinni uważać, żeby nie przekroczyć IG 50. Indeks glikemiczny jest to wskaźnik, który określa wzrost poziomu cukru we krwi po dwóch godzinach od spożycia danego pokarmu. Popularne piwo ma niestety bardzo wysoki indeks glikemiczny, wynosi on aż 110. Za to bez obawy można jeść warzywa takie jak cebula, cykoria, kiszona kapusta czy ogórek – wszystkie z nich mają IG 15. Generalnie o produktach wysokoglikemicznych mówimy wtedy, gdy IG przekracza 60. Zaliczamy do nich między innymi czekoladowe batoniki (65), bułki pszenne (70), pieczone ziemniaki (95), czyli wszystko to, po co najchętniej sięgamy w przypływie głodu. W średnim przedziale wartości indeksu glikemicznego mieszczą się produkty od 40-55 jak np. winogrona (45) czy ketchup i musztarda (55). Pamiętajmy, że gotowane potrawy mają znacznie wyższy indeks glikemiczny, jedzmy więc w miarę możliwości jak najmniej przetworzone produkty, surowe warzywa i owoce.

zdrowazywnoscjedzenie

Poradnik moda i uroda — czyli jak dbać o siebie

Gdyby zapytać statystyczną kobietę w Polsce, na przykład podczas przeprowadzania ulicznego sondażu, czy moda i uroda są dla niej ważne, z pewnością odpowiedziałaby, że tak. Innej odpowiedzi udzieliłaby tylko kobieta, która na co dzień sama przed sobą szuka wymówek, aby nic dla samej siebie nie robić. Chcemy wyglądać atrakcyjnie i chcemy podobać się sobie. To przede wszystkim.

Po drugie: jest dla nas ważne, w jaki sposób odbierają nas inni. Część z nas wręcz nie wychyla nosa z domu, zanim nie zrobi sobie codziennego makijażu i nie wybierze odpowiedniej stylizacji. Uroda doceniana była już w starożytności. Już Egipcjanki podkreślały swoje oczy grubą czarną kreską i używały różnego rodzaju naturalnych barwników, aby podkreślić swoje naturalne piękno, swoją urodę. Moda także jest dla nas ważna.

Choć trendy zmieniają się z roku na wiek, a patrząc głęboko wstecz z wieku na wiek, staramy się im bacznie przyglądać i za nimi podążać. Jeszcze kilka lat temu modne były na przykład spodnie o kroju dzwonów, każda kobieta i każda dziewczyna chciała mieć takie w swojej szafie. Dziś z kolei mało która z nas by takie założyła, moda na powrót pokochała spodnie o kroju rurek, do tego rurek w wersji skinny, które niczym legginsy opinają nasze łydki, uda i pośladki. Dlaczego moda i uroda tak bardzo się dla nas liczą? Po pierwsze, jak zostało wspomniane, chcemy wyglądać atrakcyjnie i dobrze dla siebie. Za atrakcyjne i ładne chcemy być także odbierane przez innych.

Dodatkowo, kiedy wyglądamy najlepiej jak tylko możemy, czujemy się lepiej! Są takie dni, kiedy wręcz nie wyobrażamy sobie, aby moda i uroda zeszły na dalszy plan: pierwszy poważny bal, czyli studniówka, wesele w rodzinie czy wśród znajomych, okrągła rocznica związku, ważne wydarzenie w rodzaju świętowania ukończenia studiów i tak dalej. Wówczas perfekcyjny makijaż, fryzura i ubiór są dla nas niezwykle ważne. Chcemy się w takie dni czuć w stu procentach dobrze. Więc dbamy i o swoją urodę i o to, co mamy założone na sobie, czyli o modę.

Jak na co dzień dbamy o swój wygląd?

Dla większości z nas wygląd ma duże znaczenie, ponieważ kiedy czujemy się atrakcyjnie, czujemy się po prostu lepiej. Większość z nas z przyjemnością dba o swoją urodę i podąża za modą, aby uzyskać perfekcyjny wygląd. Choć w telewizji obserwujemy mnóstwo programów, w których kobiety opowiadają o swoich operacjach plastycznych, uzależnieniu od solarium, drastycznych dietach czy nałogowym chodzeniu do kosmetyczki, są to jedynie wyjątki. Pokazywane w telewizji po to, aby inne kobiety mogły przemyśleć swoje decyzje, zanim pójdą pod nóż chirurga plastycznego czy zanim zaczną nałogowo korzystać z zabiegów w SPA. Na co dzień, przeciętna Polka wykonuje kilka zabiegów, które mają na celu sprawić, by ich uroda była bardziej uwydatniona, podkreślona.

Moda, czyli nasz codzienny ubiór, to jeden z elementów, na które na co dzień zwracamy uwagę. Dobieramy ubrania tak, aby dobrze na nas leżały. Jeśli mamy idealną sylwetkę to chcemy to podkreślić, jeśli z kolei mamy jakiś kompleks w rodzaju zbyt szerokich bioder, zbyt obfitego biustu, braku talii, chcemy to zamaskować i zwrócić uwagę na to, co jest w nas najbardziej atrakcyjne. Często z męskiego punktu widzenia to co chcemy zamaskować jest atrakcyjne.

My stawiamy na modę, która zakryje nasze zbyt szerokie biodra, które są nieco większe niż dziewięćdziesiątka promowana w mediach, z kolei dla niejednego pana kształt tak zwanej gruszki jest niezwykle pociągający. Podobnie jest z kwestiami związanymi z urodą: my nakładamy dużo podkładu, pudru żeby na przykład ukryć piegi, a niejeden pan uważa, że taka usiana piegami cera jest bardzo ładna, kobieca, świeża. Na co dzień dbamy o swoją urodę i modę tak, byśmy same dla siebie wyglądały atrakcyjnie i ładnie.

To najważniejsze, aby na przykład nie podążać za modą czy trendami w makijażach bez zastanowienia, na ślepo, bez sprawdzenia czy rzeczywiście dobrze będziemy wyglądać w danym fasonie sukienki czy z danym rodzajem make up-u na twarzy. Większość z nas potrafi to obiektywnie ocenić i sprawdzić.

Moda i uroda – gdzie najchętniej robimy zakupy?

Kiedy wybieramy się do dużego centrum handlowego, na pasażach najwięcej mamy sklepów związanych z modą, urodą, dodatkowo sklepów z telefonami, sprzętami domowymi i stoisk spożywczych. Większość z nas, kiedy wybiera się do galerii handlowej, robi to aby napełnić swoją szafę z ubraniami i kosmetyczkę.

Gdzie wówczas najchętniej robimy zakupy, związane z modą i urodą? Część z nas odpowie, że jeśli chodzi o urodę, stawiamy na bardzo znane, pochodzące z zachodu perfumerie, gdzie samo wejście do środka sprawia, że później przez miesiąc czujemy na sobie drogie perfumy. Nie każda z nas może pozwolić sobie, aby kupić raz w miesiącu flakonik perfum o objętości trzydziestu mililitrów, który kosztuje trzysta złotych i więcej.

Nie każda z nas również może pozwolić sobie na to, aby uroda, inwestycja w kosmetyki, pochłonęły jej całą miesięczną wypłatę, to znaczy kupić sobie podkład do twarzy za kilkaset złotych czy cień do powiek za podobną kwotę. Panie, które na to stać, śmiało mogą chwalić się wyprawami do reklamowanych w telewizji drogich perfumerii, podobnie do równie drogich sklepów związanych z modą. Jednak przeciętna Polka, przeciętna pod względem finansów, nie samej urody czy gustu, wybiera nieco tańsze sklepy. W większości galerii handlowych możemy znaleźć drogerie, gdzie zakup kompletu kosmetyków potrzebnych do makijażu, podkładu, pudru, tuszu do rzęs, cienia do powiek i szminki, kosztuje mniej niż sto a nawet mniej niż pięćdziesiąt złotych.

Lubimy dbać o urodę i lubimy robić takie zakupy. Jednak przeważnie robimy to z głową! To samo dotyczy mody. Dla większości z nas zakup nowych spodni raz w miesiącu jest OK, ale nie wydajemy na to kolosalnych kwot. Są sklepy, znane w świecie mody, które oferują nam na przykład dżinsy w modnym fasonie za niecałe sto złotych. Możemy je spokojnie przymierzyć, sprawdzić czy nam pasują, a jeśli nawet po zakupie w domu okaże się, że to nie to czego chciałyśmy, możemy je później zwrócić lub wymienić posiadając paragon. Tak więc biorąc pod uwagę statystyczną Polkę, najchętniej robimy zakupy związane z modą i urodą tam, gdzie za mniej można kupić więcej. Wolimy mieć dwie nowe sukienki po sto złotych, niż jedną za dwieście.

Moda i uroda – czy dużo pieniędzy miesięcznie wydajemy na siebie?

Czasami robiąc bilans, na przykład roczny, ile wydałyśmy na siebie przez ten czas, może nas troszkę przerazić. Moda: kilka razy do roku nowe spodnie, nowe buty na lato, jesień i zimę, nowe bluzki, sukienki, bielizna. Uroda: kosmetyki do codziennego makijażu, demakijażu, do pielęgnacji cery, skóry, włosów, paznokci, wizyty na solarium, czasem u kosmetyczki, u fryzjera.

Kiedy podsumujemy, ile wydałyśmy na te wszystkie rzeczy podczas jednego roku, suma może być dość spora. Jednak gdybyśmy porównały tego typu wydatki na modę i urodę nas, Polek, z wydatkami na przykład Brytyjek czy Norweżek, kwota jest niewielka, więc nie mamy się czym przejmować. To chyba takie polskie podejście, nieco zabawne dla ludzi z zachodu: kiedy chcemy coś kupić dajmy na to za pięćset złotych, zastanawiamy się automatycznie, co innego można by za to mieć? Więcej innych rzeczy, może równie przydatnych.

To samo jest z podsumowaniami wydatków na modę i urodę: myślimy sobie, ile różnych rzeczy można byłoby mieć za te pieniądze wydane przez cały rok. Jedna z nas mogłaby pozwolić sobie za to na kilka weekendowych wyjazdów, inna nawet na całe, długie, wakacje gdzieś w ciepłym kraju. Jednak nie warto rozliczać siebie w taki sposób. Dla każdej kobiety to jak wygląda jest bardzo ważne, ponieważ jeśli wstając rano spoglądamy w lustro i widzimy atrakcyjną osobę, chętniej wychodzimy do pracy, do szkoły, na uczelnię, nawet na zakupy. Atrakcyjny wygląd dodaje nam pewności siebie, to niezaprzeczalne. Uroda jest dla nas ważna, dla nas samych, oraz ze względu na to w jaki sposób odbierają nas inni. Nawet jeśli mamy jakieś kompleksy, staramy się optycznie je ukryć, aby inni ich nie dostrzegli, choć w zasadzie mogliby nawet tych widzianych przez nas defektów nie zauważyć. Dotyczy to także mody. Dobieramy kroje ubrań tak, aby uwydatnić to co jest w nas ładne i ukryć to, co nam się nie podoba.

Załóżmy moda na uwydatnianie bioder za pomocą poszerzanych spódnic. Nam wydaje się, że dodanie sobie centymetrów w biodrach jest atrakcyjne i seksowne, a ktoś inny może uważać inaczej lub nawet nie zauważy tych dodanych centymetrów. Jednak wracając do tematu: to czy dużo pieniędzy wydajemy miesięcznie na modę i urodę, zależy od naszego nastawienia. My polecamy podchodzić do tematu z rozsądkiem, a wówczas wszystko będzie w porządku.

Jak wyglądać dobrze.

Chcemy wyglądać dobrze, bo wtedy czujemy się dobrze. Nasz atrakcyjny wygląd dodaje nam pewności siebie: kiedy podobamy się sobie i innym, znikają nasze kompleksy. Chętniej wówczas podbijamy świat, niezależnie od tego czy chodzi o pracę w wielkiej korporacji czy o wyjście na zakupy do dyskontu spożywczego. Moda i uroda są dla nas ważne, bo ważne jest to jak czujemy się w swoim ciele. Jak wyglądać dobrze? Co zrobić, w jaki sposób dbać o siebie, aby każdego dnia rano po przebudzeniu myśleć sobie: wyglądam świetnie? Czasami inwestujemy w urodę, chodząc na przykład na zabiegi do SPA czy na solarium, zapominając przy tym o tym, co najważniejsze. To jak się czujemy, czyli nasze zdrowie, wpływa na to w jakiej kondycji jest nasza uroda.

Sport to nie tylko dbanie o urodę w sensie ćwiczenia mięśni i pozbywania się ewentualnego tłuszczyku. To również dbanie o swoje samopoczucie od wewnątrz: serce pracuje lepiej, układ krwionośny również, nasz mózg jest dotleniony, nasze ciało czuje się dobrze, a co za tym idzie, zyskuje na tym nasza uroda.

Warto więc oprócz inwestowania w kosmetyki, zainwestować w sport, aby korzystnie wpływać na swoją urodę. Jeżeli chodzi o modę, zasada jest podobna. Moda to taka dyscyplina, dziedzina, taka rzecz, za którą nie należy podążać ślepo. Kiedy widzimy na przykład we wszystkich reklamach popularnych sklepów odzieżowych dżinsy o kroju bardzo obcisłych rurek, a na naszych nogach i pupie tego typu spodnie po prostu nie wyglądają ładnie, nie kupujmy ich tylko dlatego, że są modne. Moda to nie tylko podążanie za trendami, to także umiejętność wyboru odpowiedniego stroju, który będzie pasował nam, konkretnie do naszej sylwetki i do naszego stylu. Aby wyglądać dobrze, trzeba więc przede wszystkim czuć się dobrze.

Moda i uroda, związane z nimi trendy, nowości, stylizacje, rozwiązania, mają za zadanie pomóc nam w tym, by czuć się dobrze, atrakcyjnie i kusząco we własnym ciele. Moda i uroda to nie coś, za czym mamy podążać by wszyscy wokół widzieli, że jesteśmy na topie.

Czy inwestycja w modę i urodę się opłaca?

Za każdym razem, kiedy wydajemy pieniądze, zastanawiamy się czy aby ta inwestycja na pewno nam się opłaci. Podobnie jest z modą i urodą. Z pewnością większość z nas miała taką sytuację, że wybrała się do drogerii albo sklepu z ubraniami, wypatrzyła coś wyjątkowego tylko dla siebie, ale jednak zrezygnowała z zakupów, bo stwierdziła, że to jednak się nie opłaca. Jeżeli chodzi o modę, doskonałym przykładem są kobiety, które odwiedzają second handy, czyli sklepy z używaną odzieżą. W wielu takich sklepach moda jest niedroga. Znajdujemy sukienki, bluzki, koszule, nawet kurtki czy inną odzież wierzchnią w bardzo, bardzo niskich cenach. Zdarza się, że w sklepach z modą na wagę możemy kupić prawie nową sukienkę za niecałe pięć złotych!

Po takich zakupach, kiedy wybieramy się do galerii handlowej i widzimy piękną, modną sukienkę za dwadzieścia razy więcej, myślimy sobie, że to za dużo.

A przecież dla przeciętnej Polki wydanie stu złotych na sukienkę nie jest specjalnym, drastycznym wydatkiem. To samo zdarza się, jeśli w grę w chodzi uroda, na przykład kosmetyki do makijażu. Kiedy jesteśmy przyzwyczajone do kupowania podkładu za piętnaście złotych w zwykłej drogerii, widząc podkład lepszej marki za dziesięć razy więcej w drogiej perfumerii nawet nie myślimy, by go kupić.

Nie wyobrażamy sobie tego, by uroda aż tyle mogła kosztować. Czy inwestowanie w modę i urodę się opłaca? Oczywiście, bo kiedy czujemy się ładne, zadbane i modne, czujemy się jednocześnie po prostu lepiej. Jednak warto trzymać się tego, co podpowiada nam zdrowy rozsądek, aby później nie żałować. Jeśli umysł nam podpowiada, że moda owszem, ale nie za taką cenę, to warto go posłuchać. Podobnie jest z urodą. Dajmy na to jeśli nagle po dwudziestu pięciu latach życia z nieco garbatym noskiem stwierdzamy, że fajnie byłoby pójść do chirurga plastyka, który go wyprostuje, warto to przemyśleć. Przemyśleć w obie strony: czy nasza uroda jest warta cierpienia i wydawania mnóstwa pieniędzy, albo czy może warto trochę zainwestować by wyglądać lepiej.

Jak moda i uroda wpływają na nasze samopoczucie.

Dlaczego lubimy odwiedzać drogerie, perfumerie, sklepy z ubraniami, chodzić na solarium, jeździć do SPA czy wybielać zęby? Większość z nas odpowie, że sprawia nam to przyjemność. Ale co może być przyjemnego w wybielaniu zębów czy na przykład wyrywaniu zbyt szerokich brwi pęsetą? Przyjemny jest sam efekt! Czasami nie chodzi o same zabiegi związane z urodą, czy sam proces zakupów związany z modą. Jeśli w grę wchodzi moda, dla jednych z nas przemierzanie alejek centrum handlowego a potem wyszukiwanie odpowiedniej garderoby jest przyjemnością, dla jednych z nas niekoniecznie. Jednak efekt, to się liczy. Moda sprawia, że możemy dzięki nowej sukience na przykład poczuć się sto razy bardziej atrakcyjne. Lubimy nowości, lubimy podążać za trendami i wyszukiwać takie sezonowe hity, które będą do nas pasowały. Z urodą jest podobnie.

Mamy ochotę się sobie podobać i jesteśmy w stanie poświęcić na to zarówno dużo czasu, jak i całkiem sporo pieniędzy. Moda i uroda wpływają na nasze samopoczucie, bo wpływają na naszą samoocenę.

Gdyby zapytać kobietę, która maluje się na co dzień, każdego ranka, jak czuje się wychodząc z domu bez makijażu, odpowiedziałaby pewnie, że nieswojo i źle. Więc woli codziennie inwestować te kilka, kilkanaście minut w swoją urodę, aby czuć się po prostu dobrze. Lepiej czujemy się na przykład na plaży, kiedy nasze ciało jest zadbane i atrakcyjne, kiedy mamy fajny kostium bikini, niż kiedy na przykład zapomniałyśmy wydepilować nogi, nie podoba nam się nasza oponka na brzuchu, albo nasz strój kąpielowy ma już dziesięć lat.

Moda i uroda wpływają na to jak czujemy się każdego, przeciętnego, zwykłego dnia, ale również na to, jak czujemy się w sytuacjach wyjątkowych. Szczególnym dbaniem o urodę albo szczególnym zwróceniem uwagi na modę podkreślamy ważne dla nas sytuacje, takie jak bale studniówkowe, sylwestrowe, a już w szczególności śluby. Te dni są dla nas wyjątkowe, a moda i uroda pomagają nam to podkreślić. Dla samych siebie i dla innych, w oczach których też chcemy wyglądać dobrze.

Moda i uroda. Jak wpływają na naszą samoocenę?

Chyba najgorszym czasem w życiu kobiety, jeżeli chodzi o samoocenę, jest okres dojrzewania. Kiedy dziewczyna od dzieciństwa czuje się ładna i atrakcyjna, bo chłopcy wysyłają jej Walentynki i chcą z nią chodzić, co proponują na szkolnych dyskotekach, może przeżyć ten czas bez większych kompleksów na punkcie urody. Jednak kiedy jest odwrotnie, to ona śle kartki 14 lutego, a na żadną nigdy nie dostaje odpowiedzi, czas dojrzewania może być bardzo, bardzo trudny. To jak się czujemy pod względem urody, również mody, ma ogromny wpływ na naszą samoocenę. Dla dziewczynki w wieku 13-14 lat, wygląda to szczególnie strasznie. Moda: ma w szafie ubrania, które przypominają modę małej dziewczynki, a ona chciałaby już wyglądać jak kobieta.

Zaczynają rosnąć jej piersi, a nie wie jak powiedzieć mamie, że chciałaby już zacząć nosić stanik. Można wymieniać wiele. Uroda: inne dziewczyny mają już obfity biust, a ona ma bardzo mały. Inne dziewczyny mają taką śliczną, gładką cerę, a ona ma wykwity na twarzy których nie umie się pozbyć. Przykład takiej kilkunastoletniej dziewczynki, to przykład który pokazuje doskonale, jak moda i uroda wpływają na naszą samoocenę. Kiedy czujemy się źle w swoim ciele, nasza samoocena jest niska nie tylko jeśli chodzi o wygląd. To przekłada się również na inne aspekty życia. Gdy nasza samoocena pod względem wyglądu spada, czujemy kompleksy i trudno nam rozmawiać z ludźmi, podejmować nowe wyzwania, często nawet po prostu wyjść z domu.

Jeśli czujemy podobne wrażenia, warto pomyśleć nad zmianą swojego podejścia do mody i urody. Nigdy nie jest za późno, aby poznać czym naprawdę jest moda i czym naprawdę jest uroda. Chociaż pozornie może wydawać się to nieco śmieszne, jeśli borykasz się z niską samooceną, może warto zastanowić się nad tym, co robisz sama dla siebie nie tak? Może to właśnie uroda, w tym też moda, sprawiają że nie czujesz się sama ze sobą dobrze? Warto to sprawdzić i warto zrobić coś dla siebie, ponieważ niska samoocena utrudnia nam tylko codzienne funkcjonowanie.

Czy trzeba być bogatym, żeby wyglądać dobrze? – moda i uroda.

Moda kojarzy nam się z modelkami, z wybiegami, z projektantami i butami, które kosztują kilka tysięcy złotych. Kiedy czytamy wiadomości z show biznesu, często wpadamy w swojego rodzaju kompleks: myślimy sobie, że nigdy nie będzie nas stać na to, by wyglądać dobrze, bo przecież skoro zarabiamy tysiąc złotych miesięcznie to jak tu kupić sobie buty za trzy razy więcej?

Aby wyglądać dobrze, wcale nie trzeba być bogatym! Moda daje nam wiele możliwości. Współczesna moda jest bardzo elastyczna: trendy są nie tylko buty za kilka tysięcy czy sukienki warte połowę dobrego samochodu. To moda dla bogatych, dla ludzi show biznesu, którzy zarabiają na to swoją twarzą albo dostają propozycje wypożyczenia tego typu ciuszków za promowanie marki. Trendy są sklepy sieciówki, moda z dużych supermarketów i galerii handlowych.

Trendy jest też moda z second handów, sklepów oferujących używaną odzież, którą można wykorzystać na wiele sposobów: nosząc tak jak zostały sprzedane, przerobić na swój własny fason, wyposażyć w dżety i dodatki, które nadadzą ciuchom nowego wyglądu. Podobnie jest z urodą. Nie trzeba wydawać dziesiątek tysięcy złotych na zabiegi w SPA, na kosmetyki z najwyższej półki i wizyty u fryzjera, które kosztują tyle, ile wynosi połowa naszej pensji. Polki są oszczędne i wiedzą, jak to zrobić.

Powiedzmy SPA, które nasza uroda bardzo docenia. Możesz urządzić je sobie sama w domu, pozbywając się innych lokatorów na pewien czas. Przygotuj bajeczną kąpiel, z pachnącym płynem do kąpieli, płatkami róż, świecami. Taki relaks, chwila odpoczynku w wannie z gorącą wodą w pachnącej i przyjemnej atmosferze to już duży plus, który Twoja uroda na pewno doceni. Podobnych przykładów jest bardzo wiele. Jeśli się postarasz i odpowiesz sobie na pytanie, co dokładnie chcesz osiągnąć, moda i uroda wcale nie muszą być drogie. Nie trzeba być bogatym, żeby wyglądać dobrze. A trzeba wyglądać dobrze, żeby dobrze się czuć ze swoim ciałem, ze samym sobą. Moda i uroda to właśnie półśrodki do tego celu: inwestując w nie inwestujesz w siebie, co nie oznacza że mniejsza suma wydana na kosmetyki niż ta, którą wydają bogate modelki, to inwestycja gorsza. Jest równie dobra!

Jak nasze starania o dobry wygląd odbierają mężczyźni?

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, czasami lubią być nieco złośliwi, prawda? Pewnie nie raz spotkałaś się ze słowami, stwierdzeniami w rodzaju: po co te kobiety tak się malują, balsamują, ubierają, skoro i tak wyglądają tak samo i są dalej tą samą osobą? Albo od kobiety: po co ta dziewczyna kupuje takie drogie kosmetyki skoro i tak jej uroda nic na tym nie zyskuje?

To często słowa zazdrości, nie złośliwości. Lubimy sobie czasami ponarzekać na innych albo poszukać w nich czegoś, na punkcie czego sami mamy kompleksy, a nie umiemy sobie z nimi poradzić. Jeśli chodzi o mężczyzn, oni w różny sposób odbierają nasze starania, jeśli chodzi o modę i urodę. Dla niektórych z nich faktycznie moda i uroda, to znaczy inwestycja w urodę czyli makijaż i tak dalej, to zupełnie niepotrzebne marnowanie czasu. Tak mówią, ale chętniej zawieszają oko na kobiecie, która jest zadbana, atrakcyjna, ma na sobie pasujące i dobrze leżące ciuchy, niż na przeciętnej szarej myszce, która nie rzuca się w oczy. Dla niektórych z kolei kobieta, która dba o to, jak ma się jej uroda i dba o to, co nosi na sobie, to taka jaką chcieliby mieć dla siebie.

Lubią kobiety, które zawsze są pachnące, uczesane, umalowane, dobrze ubrane. Lubią i przyznają się do tego, że kobieca moda i uroda ma jednak znaczenie. Czasami mężczyźni mają rację, jeśli zwracają nam uwagę na to, że za bardzo chcemy być do przodu. Że moda i uroda to nie wszystko, że warto czasami odpuścić.

To głównie w sytuacjach, kiedy kobieta na swoim wyglądzie koncentruje zbyt wiele uwagi, zapominając, po co tak naprawdę to robi. A dbamy o swoją urodę i zwracamy uwagę na modę, aby dobrze się ze sobą czuć.

Chcemy być atrakcyjne, ponieważ to dodaje nam pewności siebie, wzmacnia naszą samoocenę. Chcemy być dobrze ubrane, bo po prostu nam się to podoba i chcemy wyglądać ładnie i modnie. Jednak robimy to właśnie dla swojego samopoczucia i samooceny, a nie po to, żeby koncentrować na tym całe swoje życie.

Warto się starać: moda i uroda są ważne. Ale trzeba zawsze pamiętać, po co się staramy.

Przeczytaj również:

https://lova.pl/moda-i-uroda/

Książki https://www.antykwariatevos.pl/pl/c/Moda-i-uroda-poradniki/175

Na czym polega dieta Dukana

Na czym polega dieta Dukana

Kiedy zaczynamy myśleć o tym, że przydałoby nam się zrzucić zbędne kilogramy, myślimy sobie, że dieta musi być trudna. Na sklepowych półkach mamy do dyspozycji tyle przepysznych produktów, że trudno jest nam wyeliminować wysokokaloryczne produkty, które są najsmaczniejsze.

Na czym polega dieta Dukana, która staje się coraz bardziej popularna? Przede wszystkim, mamy do dyspozycji około stu produktów spożywczych, które możemy jeść. Siedemdziesiąt dwa z nich to produkty pochodzenia zwierzęcego, pozostałe są pochodzenia roślinnego. Co najważniejsze, możesz je jeść w zasadzie do woli. Dieta Dukana pozwala nam schudnąć w naturalny sposób. Jeżeli zastosujesz się do jej wytycznych dokładnie, Twoja waga stopniowo zacznie spadać.

Co więcej, jeśli będziesz przestrzegać wytycznych jeszcze po samej fazie odchudzania, waga ustabilizuje się i nie będziesz się więcej borykać ze zbędnymi kilogramami i fałdkami tłuszczu. Dieta Dukana, to cztery fazy, które następują jedna po drugiej. Dzięki tym fazom możesz schudnąć niemalże błyskawicznie. Faza pierwsza diety nazywana jest fazą ataku. To faza błyskawiczna, która przynosi niemalże natychmiastowe rezultaty. W tej fazie diety masz do dyspozycji wspomniane siedemdziesiąt dwa produkty, które są bogate w białko. W fazie drugiej masz do dyspozycji poprzednie produkty oraz kolejne dwadzieścia osiem.

W tej fazie przez kilka dni stosujemy dietę, która składa się tylko z najczystszych protein naprzemiennie z dietą, gdzie oprócz protein mamy także wspomniane dwadzieścia osiem składników, czyli warzyw. Kolejna faza diety, faza trzecia, nazywana jest fazą naprzemienną. Trwa ona dziesięć dni na każdy kilogram, który straciliśmy. W tej fazie powoli i skutecznie wracamy do zrównoważonej diety. Stopniowo, powoli wprowadzamy do naszej diety inne niż wymienione sto. Możemy zacząć wprowadzać produkty, które należą do naszych ulubionych, a nie było ich na liście.

Czwarta faza to faza stabilizacji, podczas której nasza zdobyta wymarzona waga i sylwetka po prostu pozostaje taką.

Dana Tentis PxHere

Zdjęcie autorstwa Goda Morgan z Pexels poród

Czy po 40 można mieć dziecko

Zastanawiasz się nad tym, czy po czterdziestce można mieć pierwsze dziecko? A może planujesz drugie, albo trzecie dziecko mając obecnie czterdzieści lat? Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że to, że kobiety kiedyś decydowały się na dzieci bardzo wcześnie, nie było głównie wynikiem faktu, że po czterdziestce czy po trzydziestce z ciążą są związane jakieś zagrożenia, albo że zdrowie dziecka jest w jakiś sposób zagrożone, a po prostu z pewnymi społecznymi normami. Kiedyś kobiety mogły zajmować się tylko i wyłącznie domem, ponieważ zarobki i dochody ich mężów były na tyle wystarczające, aby utrzymać całą rodzinę.

Poza tym kobiety decydowały się na ciążę wcześniej, bo po prostu taki był wtedy, mówiąc kolokwialnie, trend. Posiadanie dziecka w wieku czterdziestki, niezależnie od tego czy jest to pierwsze dziecko, drugie dziecko czy trzecie dziecko, wiąże się według specjalistów z większym ryzykiem, że mogą pojawić się jakieś wady genetyczne, które później zaburzają rozwój naszego malucha. Jednak musisz wiedzieć, że zagrożenia związane z ciążą mogą pojawić się w każdym wieku. Zdrowie dziecka zależy od zdrowia mamy, niezależnie od tego czy jest to pierwsze dziecko, czy kolejne dziecko. Dlatego jeśli jesteś po czterdziestce, marzysz o powiększeniu rodziny, nie musisz załamywać rąk. Po prostu skonsultuj tę kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem, który przeprowadzi podstawowe badania i zleci takie badania jak badania krwi. Możesz cieszyć się macierzyństwem, także mając czterdzieści lat z plusem.

Drugi trymestr ciąży

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drugiego trymestru ciąży? Zastanawiasz się, ile trwa tak naprawdę, ile to tygodni, na co musisz zwracać uwagę, na co uważać? Przede wszystkim, rozwiejemy Twoje wątpliwości. Trymestr ciąży, jak sama nazwa wskazuje, to trzy miesiące. Ile to tygodni, możesz bardzo łatwo policzyć, zakładając, że miesiąc ma dokładnie 28 dni, oczywiście miesiąc księżycowy. Tak więc trymestr ciąży, każdy z trzech, bo tyle jest ich naprawdę, a kolejny okres to czas porodu, nazywany czasem czwartym trymestrem, trwa 12 tygodni.

Na co uważać w drugim trymestrze ciąży

Na co uważać w drugim trymestrze ciąży, kiedy się zaczyna, czy należy wówczas także sporządzać zdjęcia naszego malucha? Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, jak się odżywiać. Pamiętaj, że ciąża to okres, kiedy dbasz nie tylko o siebie, ale i o rozwijającego się w Tobie malucha, który musi mieć dostarczane odpowiednie składniki odżywcze. Nie może to być w żadnym przypadku dieta odchudzająca.

Kiedy się zaczyna drugi trymestr?

Kiedy się zaczyna drugi trymestr? Po pierwszych kilkunastu tygodniach pierwszego trymestru. Objawy ciąży są wówczas dla kobiety znacznie łatwiejsze do zniesienia, niż często w przypadku pierwszego lub ostatniego trymestru. W pierwszym trymestrze kobieta czuje się nieswojo, ponieważ w jej organizmie buzują hormony, poza tym ciało musi przyzwyczaić się do nowego obywatela zameldowanego w ciele swojej przyszłej mamy. Do kiedy będzie trwał ten dobry czas? Do momentu, kiedy brzuszek ciążowy będzie już na tyle duży, że trudno będzie się z nim normalnie poruszać.

A przeziębienie?

A przeziębienie? Co kiedy dopada nas infekcja w drugim trymestrze ciąży? Oczywiście lepiej jest się skonsultować ze swoim lekarzem, który doradzi, w jaki sposób postępować i jakie ewentualnie leki przyjmować.

Trzeci trymestr ciąży

Jak wygląda trzeci trymestr kobiecej ciąży? Czy musimy zgłaszać się wtedy na badania? Jakie mogą pojawiać się dolegliwości? Przede wszystkim, jeśli jesteś w ciąży, musisz umawiać się ze swoim lekarzem prowadzącym od kiedy do kiedy będą przeprowadzane kolejne wizyty kontrolne. Są one przeprowadzane głównie po to, aby móc sprawdzić, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo.

Objawy kobiecej ciąży.

Objawy kobiecej ciąży mogą się co nieco od siebie różnić: wystarczy spojrzeć na kwestię mdłości w pierwszych tygodniach, które u jednej kobiety występują, u innej nie występują wcale. Jednak rozwój dziecka w łonie matki ma swoje pewne normy, które lekarz podczas badania, nawet tak prostego badania za pomocą wieloletniego sprzętu USG, jest w stanie ocenić, jaka jest waga naszego malucha, jaki jest jego wzrost i czy rozwija się prawidłowo.

Musimy zawsze przestrzegać wytycznych naszego lekarza, to znaczy słuchać i notować do kiedy, a przeważnie jakiego dokładnie dnia mamy się zgłosić na kolejną wizytę. Dzięki temu będzie możliwe ocenienie, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Jeżeli lekarz wychwyci jakąkolwiek wadę rozwojową naszego dziecka, lub oceni wyniki, które wykazały badania jako niekorzystne, zawsze będzie można wówczas zrobić wszystko, aby nasz maluch urodził się zdrowy.

Regularne badania.

Regularne badania są zatem ważne, abyśmy mogły spokojnie później cieszyć się macierzyństwem. Badania nie są dla nas nieprzyjemne czy drażliwe i naprawdę warto się na nie zgłaszać, zwłaszcza od kiedy mamy ogólny dostęp do profesjonalnej aparatury, którą na przykład można zrobić dokładne zdjęcia malucha i sprawdzić, chociażby to, czy jego waga jest prawidłowa.

Czwarty trymestr ciąży.

Jak wygląda czwarty trymestr ciąży? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że tak naprawdę z punktu widzenia medycyny, ciąża ma trzy trymestry. Czwartym trymestrem nazywa się często czas oczekiwania na poród, który ma za moment nastąpić. Rozwiązanie powinno według podręcznikowych obliczeń nastąpić dokładnie po dziewięciu miesiącach ciąży, ale jeśli nasze dziecko przychodzi na świat odrobinę wcześniej lub później, nic mu z tego tytułu nie grozi. Wbrew pozorom lepszy jest poród i rozwiązanie nieco wcześniejsze, niż zbyt późne.

Objawy porodu — rozwiązania.

Objawy tego, że za moment rozpocznie się rozwiązanie, są dla każdej kobiety oczywiste: pojawia się ból podbrzusza, jednak nie silny, a wody płodowe wylewają się z naszego organizmu. Jeżeli bóle są bardzo silne, to znak, że poród zacznie się naprawdę lada moment. Pamiętaj, że urodzenie dziecka przed terminem nie oznacza tragedii. Dzieci będące wcześniakami również mają szansę na funkcjonowanie i życie bez żadnych komplikacji. Od kiedy możemy podejrzewać, że to właśnie dzień porodu?

Od kiedy czujemy objawy porodu, które każda kobieta na pewno jest w stanie wyczuć. To po prostu się czuje. Kiedy do szpitala? Otóż niestety musimy Cię zmartwić: to, że pojedziesz i dotrzesz do szpitala, niczym błyskawica nie oznacza wcale, że urodzisz dziecko od razu i rozwiązanie nastąpi, jak tylko przekroczysz progi szpitala. Ma na to wpływ między innymi waga Twojego malucha, a także oczywiście opieka, jaką jesteś otoczona w szpitalu. Nie zawsze poród odbywa się szybko, a dziecko przychodzi na świat błyskawicznie.

Czy bezbolesny poród jest możliwy?

Czy bezbolesny poród jest możliwy? Czy jest jakiś magiczny sposób na to, aby poród był naprawdę bezbolesny? Otóż mamy dla Ciebie dwie wiadomości, jedną dobrą i jedną złą. Nie ma takiej możliwości, aby poród odbył się całkowicie bez bólu, ponieważ chociażby sam początek porodu to ból, który sygnalizuje nam, że już się zaczęło.

Dobra wiadomość jest taka, że mamy dostępne różnego rodzaju metody na poród, który może być mniej bolesny i nie trzeba do tego wcale decydować się na znieczulenie.

Metody na poród.

Metody na poród, to między innymi ćwiczenia na mięśnie, które później pomagają nam urodzić dziecko. Poród nie zawsze będzie wtedy szybki jak błyskawica, ale dzięki takim ćwiczeniom możesz nauczyć się, w jaki sposób kontrolować swoje ciało, jakich i w jaki sposób używać mięśni, aby dziecko szybciej przyszło na świat i w jaki sposób na przykład podczas porodu swobodnie oddychać.

Poród w wodzie

Polecane metody na poród naturalny to między innymi poród w wodzie. Woda działa na nas kojąco nie tylko w wersji wody morskiej na lazurowym wybrzeżu, woda działa na nas po prostu relaksująco. Kobieta, która rodzi, powinna mieć prawo wybrać po pierwsze, w jakiej pozycji chce rodzić, a jeśli nie może wytrzymać z bólu, podaje się jej czasem znieczulenie. To jednak nie zawsze pokrywa się ze standardami w szpitalach, dlatego warto jest przed porodem, a w zasadzie przez cały okres ciąży, decydować się na ćwiczenia na kierowanie swoim ciałem podczas tego dnia warto, jest przeglądać i analizować metody na poród naturalny czy na przykład poród w wannie.

Statystyki o zachorowaniach uleczalności chorób

Trzeba mieć zdrowie, żeby chorować

W Polsce często mówi się, że trzeba mieć zdrowie, żeby chorować. Coś w tym niewątpliwie jest. Przytoczymy historyjkę młodej dziewczyny. Dziewczyna nigdy nie miała problemów z żadną poważniejszą chorobą. Zdarzały się grypy i zdarzały się przeziębienia, ale nigdy nic poważniejszego nie miało miejsca. Kiedy jej zdrowie zaczęło szwankować, miała problem z odnalezieniem się w tej sytuacji.

Chciała zapisać się do poradni, a tam proszono ją o skierowanie od lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny odsyłał na badania krwi, z badań krwi odsyłano ją bo nie przyszła na czczo nie wiedząc, że jest to konieczne i tak dalej. Czas oczekiwania na wizytę w konkretnej poradni to kilka miesięcy. Koszt wykonywania badań, które bezpłatnie mogłyby być wykonywane dopiero za pół roku, to spore wydatki.

Rezygnacja z diagnozowania choroby

Po pewnym czasie dziewczyna zrezygnowała z diagnozowania się i stwierdziła, że lepiej będzie jej dalej chorować i borykać się ze swoimi dolegliwościami, niż walczyć ze służbą zdrowia, która z wielką ignorancją pochodzi do każdego pacjenta. To fakt, żeby zarejestrować się do poradni, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Skierowanie ważne jest tylko miesiąc, a więc dostarczenie go po terminie jest już bezcelowe.

Trudno znaleźć miejsce w szpitalu?

By zrobić badania stwierdzające stan zdrowia w stu procentach, należałoby znaleźć miejsce w szpitalu i położyć się na jeden dzień, żeby wykonać podstawowe badania. Ale szpitale nie przyjmują na jeden dzień, bo wówczas służba zdrowia nie zwraca im pieniędzy za pobyt pacjenta.

Z poradni do poradni…

Dopiero trzy dni na danym oddziale to czas, za który narodowy fundusz zdrowia zapłaci. A z kolei te trzy dni to za dużo, to niepotrzebne, więc pacjent odsyłany jest do poradni, z tamtej poradni do kolejnej i tak w kółko.

To nic dziwnego, że wielu pacjentów w Polsce woli patrzeć na swoje pogarszające się zdrowie, niż spędzać dni, godziny, miesiące na stanie w kolejkach do rejestracji i na wypełnianiu formalności. Stać w kolejce trzeba, bo często telefony w rejestracjach w punktach opieki zdrowotnej są wyłączone, żeby panie pracujące tam mogły spokojnie napić się kawy czy rozprawić się ze stertami teczek do ułożenia w odpowiednich szufladach.

Ile jest prawdy w informacjach o zdrowiu, które zalewają nas przez media?

Media huczą ciągle o tym, ile jest zachorowań na dane choroby w czasie roku. Podawane nam są statystyki o zachorowaniach, zwłaszcza dzieci, rzadko na temat uleczalności danych chorób. Już najmniej dociera do nas informacji o tym, jak dbać o zdrowie. Chyba tylko telewizje śniadaniowe karmią nas poleceniami i wskazówkami, jak być młodym, pięknym i zdrowym przez cały czas.

Alkohol szkodzi zdrowiu

Jednak zamiast mówić o tym, że alkohol w nadmiernych ilościach nam szkodzi, że palenie papierosów to paskudny dla naszego zdrowia nałóg, że jedzenie non-stop w budkach z fast foodem nie jest dla nas dobre, mówi się o innych rzeczach. O tym, jaki strój wybrać na fitness, żeby za bardzo się nie spocić. O tym jaki wybrać biustonosz na aerobik, żeby nasze piersi z czasem nie opadły.

Jakie suplementy i witaminy jemy?

O tym, jakie suplementy najlepiej zażywać, żeby zachować zdrowie na długi czas. Gdybyśmy zalecali się do tych wszystkich wskazówek, w zasadzie nie musielibyśmy nic jeść. Te garści suplementów dla zdrowia, które powinniśmy zażywać: błonnik, kwas foliowy, witaminę A, E, B i szereg innych specyfików, w zasadzie wystarczyłyby nam jako dzienne pożywienie. Gdyby umieścić wszystkie kapsułki reklamowane w telewizji w szklance, z pewnością okazałaby się ona za mała.

Czy wierzyć mediom o chorobach?

Trzeba by tradycyjnego górniczego kufla na piwo, żeby to wszystko pomieścić. Dlaczego tak mało uwagi zwracamy na nasze zdrowie i jego sens, który jest najbardziej istotny? Bo media karmią nas informacjami na temat dziwacznych zastępstw.

Korzystamy ze spa – jemy witaminy

Mamy korzystać ze SPA, wcinać garściami witaminki z apteki i chodzić na delikatne przystawki w stylu kuchennych rewolucji do restauracji, gdzie 50 gram ryby kosztuje tyle co dobre buty, zamiast jeść w domu.

A jeśli już ktoś nam pokazuje przepisy kulinarne dobre dla zdrowia, to ugotowanie jednej zupy zajmuje średnio kilka godzin. Nie licząc tego czasu, który trzeba spędzić na zakupach w poszukiwaniu egzotycznych produktów. Zdrowie w mediach to chałtura, jak wiele innych tematów, które są w nich poruszane. Jeśli to prawda, że śmiech to zdrowie, nic innego nie pozostaje, jak śmiać się do rozpuku z tej medialnej pożywki, która sama jest jak fast food.
m