Zastanawiasz się nad tym, czy po czterdziestce można mieć pierwsze dziecko? A może planujesz drugie, albo trzecie dziecko mając obecnie czterdzieści lat? Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że to, że kobiety kiedyś decydowały się na dzieci bardzo wcześnie, nie było głównie wynikiem faktu, że po czterdziestce czy po trzydziestce z ciążą są związane jakieś zagrożenia, albo że zdrowie dziecka jest w jakiś sposób zagrożone, a po prostu z pewnymi społecznymi normami. Kiedyś kobiety mogły zajmować się tylko i wyłącznie domem, ponieważ zarobki i dochody ich mężów były na tyle wystarczające, aby utrzymać całą rodzinę.

Poza tym kobiety decydowały się na ciążę wcześniej, bo po prostu taki był wtedy, mówiąc kolokwialnie, trend. Posiadanie dziecka w wieku czterdziestki, niezależnie od tego czy jest to pierwsze dziecko, drugie dziecko czy trzecie dziecko, wiąże się według specjalistów z większym ryzykiem, że mogą pojawić się jakieś wady genetyczne, które później zaburzają rozwój naszego malucha. Jednak musisz wiedzieć, że zagrożenia związane z ciążą mogą pojawić się w każdym wieku. Zdrowie dziecka zależy od zdrowia mamy, niezależnie od tego czy jest to pierwsze dziecko, czy kolejne dziecko. Dlatego jeśli jesteś po czterdziestce, marzysz o powiększeniu rodziny, nie musisz załamywać rąk. Po prostu skonsultuj tę kwestię ze swoim lekarzem ginekologiem, który przeprowadzi podstawowe badania i zleci takie badania jak badania krwi. Możesz cieszyć się macierzyństwem, także mając czterdzieści lat z plusem.

Drugi trymestr ciąży

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drugiego trymestru ciąży? Zastanawiasz się, ile trwa tak naprawdę, ile to tygodni, na co musisz zwracać uwagę, na co uważać? Przede wszystkim, rozwiejemy Twoje wątpliwości. Trymestr ciąży, jak sama nazwa wskazuje, to trzy miesiące. Ile to tygodni, możesz bardzo łatwo policzyć, zakładając, że miesiąc ma dokładnie 28 dni, oczywiście miesiąc księżycowy. Tak więc trymestr ciąży, każdy z trzech, bo tyle jest ich naprawdę, a kolejny okres to czas porodu, nazywany czasem czwartym trymestrem, trwa 12 tygodni.

Na co uważać w drugim trymestrze ciąży

Na co uważać w drugim trymestrze ciąży, kiedy się zaczyna, czy należy wówczas także sporządzać zdjęcia naszego malucha? Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, jak się odżywiać. Pamiętaj, że ciąża to okres, kiedy dbasz nie tylko o siebie, ale i o rozwijającego się w Tobie malucha, który musi mieć dostarczane odpowiednie składniki odżywcze. Nie może to być w żadnym przypadku dieta odchudzająca.

Kiedy się zaczyna drugi trymestr?

Kiedy się zaczyna drugi trymestr? Po pierwszych kilkunastu tygodniach pierwszego trymestru. Objawy ciąży są wówczas dla kobiety znacznie łatwiejsze do zniesienia, niż często w przypadku pierwszego lub ostatniego trymestru. W pierwszym trymestrze kobieta czuje się nieswojo, ponieważ w jej organizmie buzują hormony, poza tym ciało musi przyzwyczaić się do nowego obywatela zameldowanego w ciele swojej przyszłej mamy. Do kiedy będzie trwał ten dobry czas? Do momentu, kiedy brzuszek ciążowy będzie już na tyle duży, że trudno będzie się z nim normalnie poruszać.

A przeziębienie?

A przeziębienie? Co kiedy dopada nas infekcja w drugim trymestrze ciąży? Oczywiście lepiej jest się skonsultować ze swoim lekarzem, który doradzi, w jaki sposób postępować i jakie ewentualnie leki przyjmować.

Trzeci trymestr ciąży

Jak wygląda trzeci trymestr kobiecej ciąży? Czy musimy zgłaszać się wtedy na badania? Jakie mogą pojawiać się dolegliwości? Przede wszystkim, jeśli jesteś w ciąży, musisz umawiać się ze swoim lekarzem prowadzącym od kiedy do kiedy będą przeprowadzane kolejne wizyty kontrolne. Są one przeprowadzane głównie po to, aby móc sprawdzić, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo.

Objawy kobiecej ciąży.

Objawy kobiecej ciąży mogą się co nieco od siebie różnić: wystarczy spojrzeć na kwestię mdłości w pierwszych tygodniach, które u jednej kobiety występują, u innej nie występują wcale. Jednak rozwój dziecka w łonie matki ma swoje pewne normy, które lekarz podczas badania, nawet tak prostego badania za pomocą wieloletniego sprzętu USG, jest w stanie ocenić, jaka jest waga naszego malucha, jaki jest jego wzrost i czy rozwija się prawidłowo.

Musimy zawsze przestrzegać wytycznych naszego lekarza, to znaczy słuchać i notować do kiedy, a przeważnie jakiego dokładnie dnia mamy się zgłosić na kolejną wizytę. Dzięki temu będzie możliwe ocenienie, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Jeżeli lekarz wychwyci jakąkolwiek wadę rozwojową naszego dziecka, lub oceni wyniki, które wykazały badania jako niekorzystne, zawsze będzie można wówczas zrobić wszystko, aby nasz maluch urodził się zdrowy.

Regularne badania.

Regularne badania są zatem ważne, abyśmy mogły spokojnie później cieszyć się macierzyństwem. Badania nie są dla nas nieprzyjemne czy drażliwe i naprawdę warto się na nie zgłaszać, zwłaszcza od kiedy mamy ogólny dostęp do profesjonalnej aparatury, którą na przykład można zrobić dokładne zdjęcia malucha i sprawdzić, chociażby to, czy jego waga jest prawidłowa.

Czwarty trymestr ciąży.

Jak wygląda czwarty trymestr ciąży? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że tak naprawdę z punktu widzenia medycyny, ciąża ma trzy trymestry. Czwartym trymestrem nazywa się często czas oczekiwania na poród, który ma za moment nastąpić. Rozwiązanie powinno według podręcznikowych obliczeń nastąpić dokładnie po dziewięciu miesiącach ciąży, ale jeśli nasze dziecko przychodzi na świat odrobinę wcześniej lub później, nic mu z tego tytułu nie grozi. Wbrew pozorom lepszy jest poród i rozwiązanie nieco wcześniejsze, niż zbyt późne.

Objawy porodu — rozwiązania.

Objawy tego, że za moment rozpocznie się rozwiązanie, są dla każdej kobiety oczywiste: pojawia się ból podbrzusza, jednak nie silny, a wody płodowe wylewają się z naszego organizmu. Jeżeli bóle są bardzo silne, to znak, że poród zacznie się naprawdę lada moment. Pamiętaj, że urodzenie dziecka przed terminem nie oznacza tragedii. Dzieci będące wcześniakami również mają szansę na funkcjonowanie i życie bez żadnych komplikacji. Od kiedy możemy podejrzewać, że to właśnie dzień porodu?

Od kiedy czujemy objawy porodu, które każda kobieta na pewno jest w stanie wyczuć. To po prostu się czuje. Kiedy do szpitala? Otóż niestety musimy Cię zmartwić: to, że pojedziesz i dotrzesz do szpitala, niczym błyskawica nie oznacza wcale, że urodzisz dziecko od razu i rozwiązanie nastąpi, jak tylko przekroczysz progi szpitala. Ma na to wpływ między innymi waga Twojego malucha, a także oczywiście opieka, jaką jesteś otoczona w szpitalu. Nie zawsze poród odbywa się szybko, a dziecko przychodzi na świat błyskawicznie.

Czy bezbolesny poród jest możliwy?

Czy bezbolesny poród jest możliwy? Czy jest jakiś magiczny sposób na to, aby poród był naprawdę bezbolesny? Otóż mamy dla Ciebie dwie wiadomości, jedną dobrą i jedną złą. Nie ma takiej możliwości, aby poród odbył się całkowicie bez bólu, ponieważ chociażby sam początek porodu to ból, który sygnalizuje nam, że już się zaczęło.

Dobra wiadomość jest taka, że mamy dostępne różnego rodzaju metody na poród, który może być mniej bolesny i nie trzeba do tego wcale decydować się na znieczulenie.

Metody na poród.

Metody na poród, to między innymi ćwiczenia na mięśnie, które później pomagają nam urodzić dziecko. Poród nie zawsze będzie wtedy szybki jak błyskawica, ale dzięki takim ćwiczeniom możesz nauczyć się, w jaki sposób kontrolować swoje ciało, jakich i w jaki sposób używać mięśni, aby dziecko szybciej przyszło na świat i w jaki sposób na przykład podczas porodu swobodnie oddychać.

Poród w wodzie

Polecane metody na poród naturalny to między innymi poród w wodzie. Woda działa na nas kojąco nie tylko w wersji wody morskiej na lazurowym wybrzeżu, woda działa na nas po prostu relaksująco. Kobieta, która rodzi, powinna mieć prawo wybrać po pierwsze, w jakiej pozycji chce rodzić, a jeśli nie może wytrzymać z bólu, podaje się jej czasem znieczulenie. To jednak nie zawsze pokrywa się ze standardami w szpitalach, dlatego warto jest przed porodem, a w zasadzie przez cały okres ciąży, decydować się na ćwiczenia na kierowanie swoim ciałem podczas tego dnia warto, jest przeglądać i analizować metody na poród naturalny czy na przykład poród w wannie.