Jak prawidłowo nosić niemowlę
Przede wszystkim, aby prawidłowo nosić niemowlę, należy znać zasady, w jaki sposób podnosić je z podłoża. Nie możemy robić tego gwałtownie, bez ostrzeżenia, ponieważ dla niemowlęcia jest to negatywny bodziec. Kiedy podnosimy noworodka, powinnyśmy to robić bokiem do podłoża, a nie plecami czy twarzą.
Dzięki temu dziecko może patrzeć, obserwować co się z nim dzieje, w jaki sposób zmieniamy jego pozycję. To dla niego duży komfort, czuje się wówczas bezpiecznie. Dodatkowo, możemy w tej pozycji lepiej zadbać o bezpieczeństwo jego nóżek, rączej, tułowia i głowy, niż podnosząc dziecko bezpośrednio z pozycji leżącej. Kiedy podchodzimy do dziecka, chcąc wziąć je na ręce, musimy dać mu sygnał, że to właśnie robimy.
Może brzmieć to nieco absurdalnie, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że dziecko nie do końca nas rozumie, ale lepiej powiedzieć mu o tym. Najważniejsze, aby dziecko dotknąć i pogłaskać przed podniesieniem. Obracamy malucha na bok, wkładamy rękę między jego nogi tak, żeby ręka sięgała ramienia, a brzuch opierał się na naszym przedramieniem. Drugą rękę wsuwamy pod jego głowę.
Czekamy trochę, aż dziecko przyzwyczai się do tego, przyzwyczai się do nowego położenia, a następnie podnosimy. Głowa zawsze powinna być zabezpieczona, to znaczy ułożona na naszych rękach. Podobnie postępujemy odkładając dziecko. Najpierw kładziemy jego nóżki, dalej tułów, a dopiero później główkę.
Dziecko 2-4 miesięczne – podnoszenie
Kiedy dziecko ma już około 3-4 miesiące, staramy się powoli rezygnować z podpierania jego głowy. Dzięki temu może ćwiczyć mięśnie karku. Kiedy nosimy dziecko, powinno być z jednej strony przytulone do naszego brzucha, a z drugiej strony do naszego przedramienia. Głowa dziecka ułożona jest w zgięciu naszej ręki, opiera się o rękę potylicą. Tyłek dziecka przytrzymujemy za pomocą obu dłoni, by jego nogi były zgięte w stawach biodrowych. Ciało przyjmuje wówczas pozycję „fasoli”, więc dziecko nie może odginać się w tył. Dzięki temu zabezpieczamy jego kręgosłup przed przeciążeniem.
Ciało dziecka jest podparte na całej długości, natomiast jego nogi i rączki są rozluźnione. Nie zginaj jednak dziecka za bardzo, ponieważ będzie mu wówczas trudno się ruszać czy przeciągnąć. Może mieć także problem z oddychaniem.
Kąpiel noworodka
Przede wszystkim musisz zapamiętać, że nie musisz kąpać noworodka codziennie. Malutkie dziecko nie potrzebuje tego każdego dnia, więc jeżeli masz gorszy dzień, długo siedziałaś w pracy, albo Twoje dziecko nie lubi się kąpać, od czasu do czasu możesz odpuścić sobie moczenie go w wanience.
Jak często kąpać małe dziecko
Przerwa od kąpania nie powinna trwać dłużej niż jeden dzień, jednak pamiętaj, że jeśli raz nie wykąpiesz swojego maleństwa, nic złego się nie stanie. Musisz jednak umyć mu buzię i przetrzeć jego ciało myjką czy specjalnymi chusteczkami do pielęgnacji niemowląt. Kąpieli dziecka musisz się nauczyć, ponieważ wymaga to wprawy. Nie bój się tego.
Dziecko wydaje się być kruchą istotką, ale jeśli dobrze podejdziesz do tematu, nie zrobisz mu krzywdy podczas kąpieli.
Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Po pierwsze, zawsze najpierw musisz przygotować sobie wszystkie potrzebne akcesoria. Będziesz potrzebowała myjki, mydełka, wacików, ręcznika i kremów. Dodatkowo konieczne będzie czyste ubranko i pieluszka na zmianę.
Przygotuj sobie także wcześniej wanienkę. Musisz nalać do niej wody i uzyskać odpowiednią temperaturę, którą koniecznie sprawdź. Powinna ona wynosić około trzydziestu siedmiu stopni Celsjusza, co oznacza, że kiedy zanurzysz w niej swój nadgarstek albo łokieć, musisz odczuwać przyjemne ciepło, a nie gorącą wodę czy wodę, która jest zimna.
Podstawy mycia niemowlaka – noworodka
Najpierw weź niemowlaka i połóż go w bezpiecznym miejscu na ręczniczku. Umyj ostrożnie jego oczka, następnie uszy i buzię. Dopiero później rozbierz do samej pieluszki. Ją też dalej zdejmij. Jeśli coś się maleństwu tam przytrafiło, umyj dokładnie jego pupę, tak jak robisz to przy codziennej zmianie pieluszek na czyste.
Następnie przenieś niemowlaka do wanienki. Będzie Ci najwygodniej, a dla dziecka najbezpieczniej, jeśli będziesz trzymać go od tyłu. Lewa ręka na lewym ramieniu zaraz pod pachą, a główka na Twoim ramieniu. Dzięki temu, Twoja prawa ręka będzie wolna i będziesz mogła swobodnie umyć maleństwo. Jeśli jesteś leworęczna, zrób to odwrotnie, tak aby dziecko spoczywało na Twojej prawej ręce.
Najpierw myjemy główkę, dalej ramiona i piersi. Później przechodzimy do brzuszka, dalej nóg i pośladków. Jeśli Twoje dziecko lubi się kąpać, pozwalaj mu popluskać się dłużej. To nie tylko przyjemność, ale także fantastyczne ćwiczenie dla niego.
Kosmetyki niezbędne do pielęgnacji niemowlaka
Dlaczego pielęgnacja niemowlaka jest taka istotna i dlaczego należy zwracać szczególną uwagę na kosmetyki, które wybieramy właśnie dla niego? Ponieważ skóra noworodka jest bardzo delikatna.
Podrażnienia skóry od kosmetyków u niemowlaka
Często pojawiają się przesuszenia i podrażnienia, zwłaszcza w okolicach pieluszki. Przez te podrażnione miejsca, skóra niemowlaka może przepuszczać przez siebie składniki mydełek czy innych kosmetyków, co mogłoby być szkodliwe. Trzeba więc wybierać takie kosmetyki, które będą najbardziej delikatne i będą zawierały jak najmniej chemii. Kosmetyki, które są niezbędne, omówimy właśnie w tym artykule. Do kąpieli dziecka niezbędne będzie mydełko lub płyn do kąpieli.
Muszą to być artykuły specjalnie przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych jego dni na świecie. Muszą mieć obojętny odczyn pH. Dziecko nie powinno być myte środkami, mydłami dla osób dorosłych. Mają one odczyn zasadowy, a to może powodować wysuszanie się skóry. Kiedy dziecko ma już więcej niż miesiąc, możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką. Także dla dzieci, specjalnego.
Kosmetyki z filtrem ochronnym do skóry niemowlaka
Dobrze sprawdzą się również emolienty, czyli płyny które myją i tworzą filtr ochronny na skórze dziecka. Kiedy dziecko ma łuszczącą skórę, możesz dodawać je do kąpieli i nie używać wówczas zwykłego mydła. Przez pierwszy miesiąc życia dziecka nie musisz używać szamponów, wystarczy samo mydełko.
Zwracaj uwagę na to, czy szampon którego zamierzasz później używać, jest przeznaczony właśnie dla niemowląt. Oliwka sprawdzi się doskonale w czasie pierwszych dni, czasem tygodni życia dziecka. Nawilża i natłuszcza skórę. Kiedy dziecko jest już troszkę starsze, może nieco podrażniać, ponieważ w skórze dziecka swoją pracę rozpoczynają gruczoły łojowe. Wówczas lepiej oliwkę zamienić na balsam do pielęgnacji skóry niemowląt. W miejscach, które znacznie się przesuszają, smaruj skórę niemowlaka kremem, który jest nieco gęstszy od balsamu.
Do okolic pielęgnacji pupy dziecka, która jest niezwykle wrażliwa, używaj kremów, najlepiej takich, które zawierają w sobie cynk.
Sposoby na usypianie noworodka
Przede wszystkim, uświadom sobie dlaczego dziecko nie chce spać lub dlaczego budzi się w nocy. W przypadku małego dziecka, które jeszcze nie jest w stanie powiedzieć nam co mu dolega, przyczyną niechęci do zaśnięcia lub pobudki może być głód. Staraj się zbadać, czy dziecko potrzebuje karmienia tuż przed snem i w nocy. Może mieć także problem z zaśnięciem, kiedy to ktoś inny na co dzień się nim zajmuje (niania, babcia, tata dziecka), a Ty po powrocie z pracy próbujesz je usypiać.
Przyczyny problemów z zasypianiem noworodka
Nie jest wówczas przyzwyczajone do Twojej obecności. Kolejna przyczyna problemów ze snem, to za duża ilość spania w ciągu dnia. Dziecko powinno czuć, że zbliża się czas, kiedy należy położyć się spać. Dzięki przeobrażeniu procesu usypiania dziecka w swojego rodzaju rytuał, dziecko wie, kiedy należy się wyciszyć, uspokoić. Czuje się wówczas bezpieczne i wie, że to pora na zaśnięcie.
Dobre warunki do zasypiania noworodka
Zwracaj uwagę na odpowiednią temperaturę w miejscu, w którym śpi Twoje dziecko. Maleństwo, które układa się do snu i podczas spania, rozgrzewa się trochę. Sypialnia powinna być wywietrzona, a dziecko powinno być przykryte cienką kołdrą, nie grubaśną pierzastą kołdrą, która będzie powodowała, że dziecku będzie zbyt ciepło. Zwracaj również uwagę na to, w co ubrane jest Twoje dziecko. Jego śpioszki czy piżamka, powinny być wygodne. Muszą być odpowiednio luźne, aby dziecko nie czuło się skrępowane. Najlepiej, jeśli ubranie będzie wykonane z bawełny.
Opanuj emocje – dziecko zaśnie
Pamiętaj, że dzieci doskonale rozpoznają nasze emocje. Jeśli jesteś zdenerwowana, czekasz niecierpliwie aż zaśnie, Twoje dziecko to wyczuje. Staraj się do procesu usypiania podchodzić na spokojnie. Szybciej uśpisz go, opanowując swoje emocje, niż jeśli nerwowo na przykład będziesz go kołysać czy mówić, żeby spało. Zapamiętaj również, że dziecko najedzone zaśnie szybciej, jednak jeśli dziecko będzie przejedzone, z pewnością nie ułatwi mu to zasypiania. Czytaj małemu bajki. Choć sądzisz, że nic z nich nie zrozumie i nic mu to nie da, mylisz się. Dziecko słysząc Twój głos staje się spokojniejsze, a czytanie bajek zapamiętuje z czasem jako przyjemny element zakańczający każdy dzień.
Bezpieczny maluch w samochodzie
Uświadom sobie, że nawet najlepszy kierowca, który ma spore doświadczenie i doskonale potrafi sobie radzić w trudnych warunkach, a dodatkowo jest w stanie przewidywać zachowania innych uczestników ruchu, może popełnić błąd. Co więcej, osoby, które poruszają się tą samą drogą mogą popełnić błąd. Statystyki mówią, że co czwarta ofiara kolizji i wypadków drogowych to dziecko.
Dzieci doznają obrażeń głównie dlatego, że są nieodpowiednio zabezpieczone podczas jazdy. Dzieci koniecznie powinny być przewożone w nosidełkach lub fotelikach. Te z kolei muszą być trwale zamontowane w samochodzie. Muszą pewnie w nim tkwić, ponieważ jeśli uderzymy samochodem w przeszkodę, a nosidełko czy fotelik będą swobodnie oparte na siedzeniu, mogą wyrządzić dziecku jeszcze większą szkodę niż brak zabezpieczenia. Bezpieczny maluch w samochodzie powinien być odpowiednio zabezpieczony. Wyobraź sobie, że zderzenie samochodu, który jedzie z prędkością 50 kilometrów na godzinę, to dla pasażera jak upadek z wysokości 10 metrów.
Choć te „pięćdziesiąt na godzinę” wydaje się nam nieznaczną prędkością, jeśli chodzi o kolizje i wypadki drogowe, nawet pięćdziesiąt to może być za dużo. Foteliki, które dostępne są obecnie na rynku, opisywane są za pomocą przepisów homologacyjnych. Obowiązująca aktualnie norma ma kod ECE 44.
Urządzenia, które mają atest, czyli foteliki i nosidełka dla dzieci, mają znak „E” w pomarańczowym kolorze, symbol kraju w którym dany sprzęt poddany był homologacji i rok homologacji. Polskie certyfikaty noszą na sobie literę „B”, która umieszczana jest wewnątrz odwróconego do góry nogami trójkąta. Obok mamy numer certyfikatu plus rok nadania certyfikatu. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami, urządzenia w rodzaju fotelików i nosidełek do samochodu, dzielą się na pięć kategorii. Obejmują one dzieci od 0-36 kilogramów, jeśli chodzi o masę ciała. Foteliki dostosowane są nie tylko do wagi, ale przede wszystkim do anatomii naszego dziecka. Nie próbuj usadawiać niemowlęcia w foteliku dla trzylatka czy odwrotnie. Zakupując tego typu sprzęt, upewnij się zawsze, że Twoje dziecko nie jest ani za małe, ani za duże, żeby z niego korzystać.
Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem
Choć z pozoru artykuł może wydawać się kuriozalny czy zabawny, z pewnością dla osób które mają w domu nieco większe od niemowląt dzieci, wiedzą, na jaki temat dokładnie on będzie. Chcemy opowiedzieć o tym, jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem, które zaczyna odkrywać do czego służą różne przedmioty. Kiedy dziecko zaczyna poruszać się samodzielnie, kieruje się głównie swoją ciekawością. Wkłada swoje łapki dosłownie wszędzie i nie zawsze jest to dla niego bezpieczne.
Pal licho pomazane kredką czy szminką ściany. Grunt, to żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, jak zabezpieczyć dom, żeby dziecko, które zaczyna po nim buszować, było bezpieczne. Pierwszy pomysł, to zakup kuchenki gazowej, która zamiast tradycyjnych palników będzie miała płytę indukcyjną. Płyta nie nagrzewa się, więc dziecko na pewno się o nią nie oparzy. Kuchenki mogą mieć także zabezpieczenia włączników i pokręteł.
Zabezpieczenie kuchenki przed dzieckiem
To zabezpieczenie dla samej kuchenki, by dziecko nie mogło jej samodzielnie włączać, wyłączać, przestawiać. Ostre krawędzie, które znajdują się na wysokości dziecka, zwłaszcza jego główki, możesz zabezpieczyć nakładkami, które dostępne są w sklepach z akcesoriami dla dzieci i z akcesoriami domowymi.
Na stołach czy szafkach nie należy układać obrusów i serwet, które zwisają. Dziecko może za nie pociągnąć i zrzucić sobie coś na głowę. Jeśli byłby to pilot do telewizora, nic złego by się nie stało. Jednak pomyśl, co by było, gdyby dziecko zdjęło sobie z serwetą gorący kubek ze świeżo zaparzoną kawą?
Jeśli dziecko może sięgać do kranu, zabezpiecz również tę część przed możliwością oparzenia się przez Twojego malucha. Możesz wybrać baterie, które mają wbudowany termostat, który uniemożliwia nagrzanie się wody do ekstremalnie wysokiej temperatury. Zwracaj uwagę na szafki i szufladki. Zwłaszcza, szczególną uwagę zwracaj na szuflady ze sztućcami, lekami, detergentami. Musisz wyposażyć szafki i szuflady w blokady, które uniemożliwiają dziecku samodzielne ich otwarcie i sięgnięcie po niebezpieczne przedmioty.