Od 1 stycznia 2014 roku w życie wchodzą zmiany zawarte w rozporządzeniu modyfikującym warunki techniczne, jakie spełniać powinien budynek i jego usytuowanie.

Przepisy będą wprowadzane etapami, a co za tym idzie, obowiązywać będą kolejno od 2014, 2017 i 2021 roku. Nowe zasady mają poprawić efektywność energetyczną nowych nieruchomości.

Nowe wymagania zostaną również nałożone na stolarkę okienną w nowych domach. Nowe przepisy wchodzą w życie już od 2014 roku, co oznacza, że osoby, które dostały pozwolenie na budowę jeszcze przed 31 grudnia 2013 roku bądź wcześniej objęte są starymi przepisami – obowiązującymi do 2013.

Wybierając okna, warto wiedzieć, że materiał, z którego okna są wykonane, drewno bądź plastik nie decyduje o energooszczędności. Dobrze wybrane okna, o dobrej izolacyjności, mogą zmniejszyć energię traconą przez stolarkę nawet o 30%.

Najważniejszy parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę, to współczynnik przenikania ciepła (U), który mówi, jaka ilość ciepła może przeniknąć przez 1m2 okna w czasie 1 sekundy. Im wartość mniejsza, tym strata niższa, a okno lepsze.

W kolejnych etapach czekają nas kolejne zmiany tak do 2021. Przepisy będą regulowały także maksymalną wartość współczynnika U, jaką powinny mieć okna we wszelkiego rodzaju budynkach mieszkalnych.

Jak nie popełnić błędu? Wybierając okna, szukamy współczynnika Uw dla całego okna. Współczynniki szyby lub ramy mają niższą wartość od Uw. Nie powinniśmy dać się zwieść. Współczynnik szyby interesuje nas jeśli decydujemy się na duże okna z wielkimi szybami; współczynnik ramy– jeśli głównym elementem okna jest rama.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego, który określa, jak dużo promieniowania wpada do wnętrza. Im wyższa wartość procentowa, tym bardziej nagrzeje się pomieszczenie. https://lolobolo.pl/okna-drewniane-czy-pcv.html

Zgodnie z nowymi przepisami, we wszystkich budynkach, w okresie letnik współczynnik nie może być większy niż 0,35.

Nie stosuje się tej zasady w przypadku powierzchni pionowej i nachylonej ponad 60 stopni, skierowanych w kierunkach od północnego zachodu do północnego wschodu, okien, które są specjalnie chronione przed promieniami słonecznymi (okna zaciemnione), a także o powierzchni mniejszej niż 0,5 m2

Sprawdź jak wyglądają normy https://czystepowietrze.gov.pl/lifting-domu-dzieki-nowym-oknom-i-drzwiom/

Warto pamiętać o jeszcze jednej zasadzie. W budynku zamieszkania zbiorowego, jak i wszelkich budynkach mieszkalnych pole powierzchni okien i wszelkich przeszkleń czy przegród przezroczystych powinno być nie mniejsze niż 0,9 W/(m2*K), obliczone zgodnie z wymiarami i wszelkimi zasadami!

Warto zapoznać się dokładnie ze zmianami, jakie czekają wszystkie osoby planujące w najbliższym czasie wybudować dom. Należy być na bieżąco, aby nie popełnić błędu tym bardziej, że zmiany jakie od 2014 roku weszły w życie nie dotyczą jedynie okien. ( nowy budowany dom https://www.intermedialna.pl/dom-i-ogrod/rozpoczecie-budowy-domu-wazne-informacje.html )

Przy wszelkich wyborach warto pamiętać, że dobrze dobrane okna wykonane z odpowiedniego szkła i materiału, zdecydowanie mogą obniżyć opłaty za ogrzewanie podczas zimy – patrz – http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000926/O/D20130926.pdf.

Pamiętajmy o termice elewacji https://pklw.pl/januszbudownictwa/remont-elewacji-zewnetrznej-domu/