Budynki pozostające w stanie surowym otwartym koniecznie należy zabezpieczyć dachem. Jeśli nie została wykonana jeszcze konstrukcja dachowa, budynek zabezpieczamy płytami odpornymi na działanie wody i papą. Dzięki takiemu działaniu, budynek nie będzie narażony na skutki obfitych opadów czy zamarzanie wody.
Co ważne, przed położeniem desek, na więźnie trzeba rozpiąć przepuszczającą parę folię – gwarantuje to odpowiednią wentylację. Należy również pamiętać o zasłonięciu wszelkich otworów zewnętrznych – drzwi, okna – cegłami, deskami lub folią. Warto jednak zostawić delikatne otwory wentylacyjne.
Jeśli budynek posiada już okna, zostawiamy je na zimę rozszczelnione.
Stan surowy zamknięty budynku pozwala prowadzić zimą prace w jego wnętrzu. Wtedy należy zadbać o odpowiednie ogrzewanie w środku – przede wszystkim, jeśli zaplanowaliśmy na ten czas tynkowanie. Dom powinien być dobrze ogrzewany w czasie wysychania nie tylko tynków, ale i podkładów podłogowych. W wykończonym, ale niezamieszkanym jeszcze domu należy utrzymywać temperaturę od 10 do 14°C.
Kluczem do sukcesu będzie również wspomniana odpowiednia wentylacja, aby wilgoć odprowadzana była na bieżąco. Jeśli nie planujemy prac wewnątrz, nie musimy ogrzewać budynku.
Wtedy jedynie sprawdzamy, czy okna są rozszczelnione, a kanały wentylacyjne sprawne. Dzięki temu zabiegowi zapobiegamy zawilgoceniu ścian budynków.