Ślub to jeden z najważniejszych momentów naszego życia o ile nie najważniejszy, każdy, kto planuje zawrzeć związek, małżeński chce, aby ten dzień był jedyny i wyjątkowy a każda Panna Młoda chce w tym dniu wyglądać i czuć się jak księżniczka. Zanim jednak nadejdzie ten dzień, będziemy musieli włożyć w jego przygotowania sporo czasu, wysiłku, a także biegania po salach, urzędach, kościołach itp. Oczywiście, zanim staniemy ze swoim wybrankiem lub wybranką na ślubnym, kobiercu czekają nas oświadczyny, zaręczyny, wieczór panieński czy też kawalerski.

Intermedialna suknie ślubne  Photo by Ted Howells from Burst
Intermedialna suknie ślubne Photo by Ted Howells from Burst

Zacznijmy więc od początku, pomijając oczywiście czas tak zwanego chodzenia ze sobą i dojrzewania do decyzji że ta osoba jest tą/tym na całe życie.

Oświadczyny

W starodawnej Polsce oświadczyny były bardzo ważnym momentem w życiu młodych, kawaler przychodził do domu rodzinnego panna, i uroczyście pytał się jej rodziców czy panna może wyjść za niego za mąż, jeżeli uzyskał zgodę, odbywały się zaręczyny, przy suto zastawianym stole i zakrapiane alkoholem nie rzadko w obecności całych rodzin obydwu stron. Jeżeli młodzieniec nie przypadł do gustu rodzicom panny, otrzymywał czarną polewkę, była to zupa z krwi kaczki i oznaczała, że kawaler został odrzucony i nie ma się starać o rękę córki, taka decyzja była zazwyczaj ostateczna i nie raz łamała serca zarówno kawalerowi jak i pannie. Ważnym elementem przygotowań o ślubu jest również wybór sukni ślubnej.  Jeżeli chodzi o ogłoszenia — w szczególności suknie ślubne używane, z komisu warto o tym pomyśleć. Sprawdź stronę https://www.intermedialna.pl/

W dzisiejszych czasach kiedy to młodzi są bardziej niezależni od rodziców, oświadczyny są zazwyczaj ich prywatną chwilą, chłopak oświadcza się wybrance bez rodziców i rodziny, na znak oświadczyn dziewczyna tak jak i kiedyś otrzymuje pierścionek. Pomysłów na oświadczyny jest bardzo wiele, najpopularniejsza jest jednak romantyczna kolacja przy świecach w dobrej restauracji, tak przynajmniej wynika z internetowych sondaży, na drugim miejscu plasuje się wycieczka do romantycznego miasta takiego jak np. miasto zakochanych Wenecja, kiedy to chłopak oświadcza się na weneckiej gondoli lub na Moście Westchnień, na którym kiedyś Romeo i Julia wyznawali sobie zakazaną miłość, w modzie są też zagraniczne wyjazdy w egzotyczne lub ciepłe kraje i oświadczyny na plaży.

Dla bardziej wymagających firmy organizują oświadczyny podczas lotu balonem lub awionetką, niektórzy w swoich pomysłach idą jeszcze dalej, pewien chłopak wpadł na pomysł zrobienia banera z napisem „wyjdziesz za mnie”, który później zawisł na bloku naprzeciw jej okna, przez które codziennie rano wyglądała na ulicę. Bywają też oświadczyny w domowym zaciszu lub na pikniku za miastem, w kinie przed seansem czy przez megafon na dworcu.

Na pewno jest ważne, w jakim miejscu odbędą się oświadczyny, ale na pewno ważniejsza jest atmosfera, bo jest to bardzo stresujący moment dla chłopaka i bardzo wzruszający dla dziewczyny, każda z nas bowiem czeka na moment kiedy nasz ukochany klęknie przed nami z pierścionkiem w małym pudełeczku i nieśmiało wypowie te magiczne słowa”czy zostaniesz moją żoną”, wtedy czas staje w miejscu, zaczyna wirować świat, w głowie ma się mętlik od emocji, a w sercu nieograniczoną radość i wzruszenie że właśnie ten jedyny już niedługo będzie naszym mężem na dobre i na złe.