Dlaczego coraz chętniej i coraz częściej sięgamy po suplementy diety? Ponieważ wydaje nam się, że na co dzień, wybierając dietę, nie do końca zapewniamy swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych elementów, które odpowiedzialne są za nasze zdrowie.

To oczywiście dobre rozwiązanie: postawić codziennie na zażywanie witaminy C, witaminy A+E lub na suplementy, które zawierają w sobie zbilansowane zestawy najważniejszych witamin i elementów pochodzenia mineralnego, zamiast na przykład codziennie popijać wieczorem piwko przed telewizorem.

Jednak pamiętajmy, że choćbyśmy zażywali kilka różnych suplementów diety dziennie, co nie jest wskazane, zawsze musimy dbać przede wszystkim o podstawy diety. Jak sama nazwa wskazuje, kapsułki które zażywamy dla poprawy naszego zdrowia i kondycji organizmu, to jedynie suplementy, a więc substancje, elementy, które mają za zadanie wspomagać naszą dietę.

Zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem i zaczynać od podstaw, od odpowiedniego planu.

Jeśli uważasz, że Twoja dieta na dzień dzisiejszy nie jest właściwa i należałoby coś zmienić, oczywiście możesz sięgnąć po wzmacniający środek z apteki, jednak przede wszystkim prze planuj swoje codzienne podejście do kwestii odżywiania. Pamiętaj, że najważniejszym posiłkiem podczas całego dnia jest śniadanie i choćbyś zaczynał pracę o szóstej rano, zawsze zjedz coś przed wyjściem. Unikaj spożywania nadmiaru tłuszczów, zwłaszcza takich które zawierają w sobie cholesterol.

Możesz tym zaszkodzić nie tylko swojemu żołądkowi, który będzie miał problemy z trawieniem, ale i swojej wątrobie i sercu, oraz całemu systemowi naczyń krwionośnych. Nie zapominaj o spożywaniu odpowiedniej ilości białka, które zawiera mleko, jogurt, kefir i wszelkie podobne produkty.

Niezwykle ważne dla Twojego zdrowia są również witaminy, które znajdują się głównie w świeżych owocach i warzywach.

Popularna stała się ostatnio akcja, promowana w telewizji, prasie i radiu, która zachęca nas do spożywania pięciu porcji warzyw lub owoców dziennie. Może warto skorzystać z tej porady i zacząć wzbogacać swoją dietę o warzywa i owoce właśnie? Zrób to dla swojego zdrowia!

zobacz tez:

  1. Czepczor-Bernat K., Brytek-Matera B., Gramaglia C., Zeppegno P.: Łagodzący wpływ świadomego jedzenia na związek między funkcjonowaniem emocjonalnym a stylami jedzenia u kobiet z nadwagą i otyłością. Zaburzenia odżywiania i wagi – badania nad anoreksją, bulimią i otyłością, 2020, 25: 841–849.

https://scholar.google.pl/scholar?q=Czepczor-Bernat+K.,+Brytek-Matera+B.,+Gramaglia+C.,+Zeppegno&hl=en&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart

  1. Cherpak E.: Mindful Eating: A review of how the stress-digestion-mindfulness triad may modulate and improve gastrointestinal and digestive function. Integr. Med. (Encinitas) 2019, 18 (4): 48–53.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27658995/

  1. Lofgren E.: Mindful eating: an emerging approach for healthy weight management. Am. J. Lifestyle Med.  2015, 9: 212 – 216.

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1559827615569684

  1. O’ReillyA., Cook L.,  Spruijt-Metz D., Black D.S.: Mindfulness-based interventions for obesity-related eating behaviors: A literature review. Obesity Rev.. 2014, 15 (6): 453–461

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24636206/

  1. Ruffault , Czernichow S.,  Hagger M. S. i wsp.:  The effects of mindfulness training on weight-loss and health-related behaviours in adults with overweight and obesity: A systematic review and meta-analysis. Obes. Res. Clin. Pract. 2017, 11(5): 90-111.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1871403X16300837