Chcesz dowiedzieć się, czym są potówki i jak wyglądają, skąd się biorą i jak je zwalczyć? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Potówki są dolegliwością skórną, którą niemalże każde dziecko przechodzi przynajmniej raz w swoim życiu. Jak wyglądają potówki? Potówki są malutkimi krostkami albo mają postać grudek. Wypełnione są one płynem, który ma białawy kolor, lub po prostu wyglądają jak czysta woda, są przezroczyste.

Są bardzo niewielkie, maksymalny rozmiar potówki to mniej więcej łebek szpilki. Przeważnie są jednak znacznie mniejsze. Same w sobie mają odcień różowy, czasem wpadający w czerwień. Najczęściej potówki pojawiają się w pachwinach oraz pod pachami, czyli w miejscach, gdzie nóżki i rączki dziecka ocierają się o inną część ciała.

Pojawiają się również pod włosami lub na plecach, czasem na twarzy, a także na klatce piersiowej. Mogą pojawiać się też w innych miejscach i nie ma w tym nic niepokojącego. Skąd się biorą potówki u dziecka? Powodem powstawanie potówek jest zatkanie porów skóry, czyli swojego rodzaju ujść, do których trafia pot. Jeśli pory są zatkane, gruczoły odpowiedzialne za produkcję potu, są zatkane i nie mają możliwości opróżniać się. Pojawiają się w momencie, kiedy mamy w pomieszczeniu zbyt wysoką temperaturę lub dziecko przykryte było kocykiem przez dłuższy czas. Niektóre wykonane z niewłaściwych materiałów ubranka również mogą powodować powstawanie potówek. Również wzmożona wilgotność powietrza może powodować, przyczyniać się do powstawania potówek u małych dzieci, niemowląt.

Przyczyną powstawania potówek na plecach może być także podwyższona temperatura wynikająca ze stosowania nieprzemakalnych podkładów w łóżeczku. Skóra dziecka ma wówczas kontakt z tą powierzchnią, przegrzewa się, a pory skóry nie są w stanie poradzić sobie z pojawiającym się potem. Jak zwalczyć potówki, jeśli zauważysz je na skórze swojego dziecka? Jak wygląda zapobieganie potówkom, by nie nawracały? Aby zapobiegać potówkom, staraj się by Twoje dziecko nie było przegrzane.

Niemowlę nie powinno być zbyt grubo ubrane i nie powinnaś przykrywać go bardzo ciepłym kocykiem. Zwracaj również uwagę na to, jak często zmieniasz pieluszkę. Choć na pampersach napisane jest, że całkowicie chłoną wilgoć, zawsze odrobina pozostaje na skórze dziecka. Do tego maluch po prostu poci się pod pieluszką.

Zmieniaj ją na tyle często, by nie było mowy o nadmiarze wilgoci. Jeśli używasz ceratowego podkładu lub wykonanego ze sztucznych materiałów materacyka, powinien być okryty przepuszczalną warstwą, na przykład miękkim ręcznikiem, by wilgoć miała gdzie uciekać, odchodzić. Jeśli potówki już się pojawią, możesz wypróbować domowe sposoby na potówki u niemowlaka. Przede wszystkim umyj skórę dziecka, najlepiej letnią wodą. Nie używaj olejku do kąpieli, a naparu przygotowanego z ziół (tymianek, nagietek albo rumianek). Innym sposobem, również domowym, polecanym przez pediatrów, jest kąpiel w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu, który dostępny jest w aptece bez recepty.

Nie używaj do kąpieli wiele tego proszku, jedynie odrobinę. Jeśli nie masz zaufania do nadmanganianu, możesz postawić na krochmal. Dosyp dwie łyżki mąki ziemniaczanej do jednej szklanki zimnej wody, rozmieszaj, a następnie dodaj do kąpieli. Wówczas zwalczysz potówki, które po kilku godzinach lub po jednym dniu znikną, a dodatkowo zdezynfekujesz skórę maluszka, co będzie zapobiegało powstawaniu kolejnym wykwitom na skórze.

Zdjęcie PxHere